Porovnání keramických a klasických brusných kotoučů. R.2019.

Znovu jsme se komplexně vrátili k testování brusných kotoučů. Důvodem bylo zkušennost, že mnoho firem využívá vysoké kvality a životnosti zirconových lamelových kotoučů podpořené tím, že brusiči raději brousí s kvalitním lamelovým kotoučem než z brusným kotoučem, kde musí využívat vyššího přítlaku. Naše zkušenosti ukazují, že drtivá většina středních a malých firem nemá technologické oddělení, nebo technology, kteří by provedli odzkoušení a doporučení k efektivnímu nákupu, tak jsme se rozhodli tímto testem pomoci k řešení problému, čím a jak brousit a především jak se promítá nová kvalita keramických brusných kotoučů do produktivity práce při jednotlivých brusných operacích.

Brusné kotouče v posledním období procházejí řadou kvalitativních změn, které br. kotouče dělají universálnější (technologie 2v1), ale zejména se s nimi může efektivně a rychle brousit s nízkým přítlakem (keramické br. kotouče).

Testy byly prováděny v délce 30 minut v pětiminutových intervalech, broušením ploché ocele o tloušce 10 mm a délce 20cm. Při broušení byl dodržován stejných uhel k broušenému předmětu a broušeno bylo stejnoým přítlakem.

Výsledky testů zcela přesvědčivě dokázaly, že nové keramické br. kotouče LG Abrasiv, Swaty Comet a kotouče Cubitron II od 3M jsou svojí kvalitou a produktivitou zcela na jiném stupni. Ve velikosti 125 mm, v rychlosti broušení a životnosti 3-4x překonávají nejlepší zirconové lamelové kotouče, obdobně jsou lepší než klasické br. kotouče.

Následující tabulky testů u velikosti 125 a 150 mm to v základních veličinách jako je brusná rychlost, brusný poměr a performance, výkonnost kotouče jasně dokazují.